خرید پوشش یو وی گلخانه

خرید پوشش یو وی گلخانه

پوشش گلخانه یکی از مهم‌ترین مسائل مورد توجه هنگام راه‌اندازی گلخانه به شمار می‌رود و به همین دلیل انتخاب آن برای سازندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نایلون گلخانه آنتی یو وی (UV) یکی از انواع پرفروش نایلون موجود در بازار است که جهت پوشش گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نایلون‌ها عموماً از جنس پلی‌اتیلن می‌باشند؛ پلی‌اتیلن یکی از کاربردی‌ترین محصولات مورداستفاده در صنایع مختلف بوده که در صورت افزودن چندین ماده به آن، خواص جدیدی به نایلون‌های گلخانه‌ای اضافه می‌کند. 

مهم‌ترین فاکتور خرید نایلون گلخانه‌ای محافظت از گیاهان در برابر اشعه فرابنفش می‌باشد. در واقع پوشش یو وی گلخانه به‌عنوان یک سد دفاعی عمل کرده و در بقاء گیاهان نقش مهمی را ایفا می‌کند. نور یک شاخص بسیار مهم در کشت گیاه به شمار می‌رود و کیفیت نور عبوری جهت رشد بهتر گیاهان و بهره‌وری سازنده از محصولات دارای اهمیت بسزایی می‌باشد.

اهمیت استفاده از پوشش یو وی گلخانه

امروزه انواع پوشش یو وی گلخانه در بازارهای داخلی کشور موجود می‌باشد که استفاده از هر یک از آنها بر اساس نوع محصول، اقلیم، شرایط آب و هوایی و غیره متغیر است. همان‌طور که توضیح داده شد این پوشش حاوی افزودنی‌های مختلفی است و بر اساس نوع افزودنی و میزان آن، انواع پوشش یو وی گلخانه از یک تا ده درصد به بازار عرضه می‌شود؛ هرچه ضخامت محصول بیشتر باشد طول عمر آن نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین در تولید این محصول هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و ابعاد آن بر اساس متراژ گلخانه تعیین می‌شود؛ بنابراین جهت فضای گلخانه‌های کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

انواع این پوشش علاوه بر حفاظت گیاهان در برابر اشعه فرابنفش طول عمر پلاستیک را نیز افزایش می‌دهند که این موضوع سبب محبوبیت بیشتر آنها شده است. همچنین از دیگر مزایای استفاده از این پوشش می‌توان به نصب آسان، قیمت مناسب، حفاظت کامل از گیاه، اندازه بزرگ ورق و غیره اشاره کرد. یکی از موارد حائز اهمیت در این زمینه میزان افزودن یو وی به پلاستیک است؛ این موضوع بر اساس میزان تابش نور و زاویه تابش دستخوش تغییرات می‌شود که انجام این کار به دلیل تخصصی بودن آن توسط کارشناسان مربوطه انجام می شود. علاوه بر این قیمت این محصول بر اساس کیلوگرم تعیین می‌شود؛ یعنی هرچه میزان سفارش بیشتر باشد به تبع هزینه خرید محصول نیز افزایش پیدا می‌کند.

مزایای استفاده از پوشش یو وی گلخانه

پوشش یو وی گلخانه یکی از بهترین انواع پلاستیک گلخانه‌ای به شمار می‌رود که به‌عنوان عایقی جهت عدم عبور صوت، آب و اشعه فرابنفش به‌کار می‌رود. با توجه به محبوبیت و فروش بالا این پوشش در اینجا برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بیان کرده‌ایم:

 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • بهبود کیفیت محصولات و بازدهی گلخانه
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • جلوگیری از فرسایش تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
 • استحکام بالا
 • جلوگیری از هدر رفتن گرما
 • دارای اثر خنک‌کنندگی
 • انتقال بهتر نور
 • دارای ویژگی ضدبخار
 • شفافیت مطلوب
 • چسبندگی بالا

تاثیر پوشش یو وی گلخانه بر آفت و بیماری

یکی از مهم‌ترین مسائلی که درزمینهٔ تولید و پرورش گیاهان گلخانه‌ای موردتوجه قرار می‌گیرد جلوگیری از بروز آفت و بیماری در گیاهان است. امروزه تلاش تولیدکنندگان بر استفاده حداقلی از آفت‌کش‌ها و تولید محصولات سالم و ارگانیک می‌باشد؛ به همین دلیل استفاده از پوشش مناسب جهت کاهش آفت و بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در نظر داشته باشید که امکان ورود بسیاری از حشرات با قرارگیری در بخش فرابنفش نور خورشید به گلخانه وجود دارد ولی با استفاده از پوشش یو وی از نفوذ این حشرات به درون فضای گلخانه جلوگیری می‌شود. از نمونه حشرات قابل‌نفوذ به گلخانه با استفاده از این روش می‌توان به شته اشاره کرد که به دلیل مقاومت آنها به سموم بهترین روش کنترل آنها پیشگیری از ورود آن به گلخانه است.

از دیگر عوامل بیماری‌زا گیاهان که توسط پوشش گلخانه امکان نفوذ و رشد آنها کمتر می‌شود می‌توان به انواع قارچ‌ها اشاره کرد؛ کاهش حجم اشعه فرابنفش تولید هاگ توسط قارچ‌ها را کمتر کرده و به همین دلیل امکان آلودگی قارچی در گلخانه کمتر می‌شود. استفاده از این پوشش سبب می‌شود دید حشرات کمتر شده و به‌این‌ترتیب از نفوذ آفت جلوگیری می‌شود. 

تاثیر پوشش گلخانه‌ای یو وی بر گیاهان  

نفوذ نور فرابنفش به گلخانه می‌تواند بر روی DNA، لیپیدها و پروتئین‌های موجود در گیاهان تأثیر منفی داشته باشد و به همین دلیل اکثر سازندگان به دنبال خرید پوشش یو وی گلخانه می‌باشند. ازجمله تأثیرات این پوشش می‌توان به حفاظت از گیاهان در برابر شرایط بد آب و هوایی اشاره کرد؛ این پوشش از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و در آب‌وهوای طوفانی از گیاهان محافظت می‌کند.

از طرفی به دلیل عدم نفوذ اشعه فرابنفش و آفت‌ها محصولات تولیدشده در گلخانه دارای کیفیت بهتری بوده و به همین دلیل می‌تواند راندمان تولید محصول و میزان فروش را افزایش دهد. در این حالت امکان هدر رفتن میوه، سبزیجات و گیاهان به حداقل می‌رسد و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. در نظر داشته باشید که این پوشش به‌عنوان یک فیلتر عمل می‌کند و به‌این‌ترتیب امکان خشک شدن محصولات توسط نور خورشید به وجود می‌آید.

یکی دیگر از مواردی که منجر به رشد بهتر گیاه توسط این پوشش می‌شود به دام انداختن گرما توسط آن است. ساختار این پوشش به‌گونه‌ای است که گرمای خارج در فضای گلخانه حبس می‌شود و به‌این‌ترتیب در رشد گیاهان به‌خصوص در فصول سرد سال تأثیر مثبت دارد. نفوذ آب به درون فضای گلخانه یکی از عوامل بیماری در گیاهان به شمار می‌رود؛ پوشش یو وی یک عایق مناسب در برابر نفوذ آب به شمار می‌رود و به همین دلیل بر رشد بهتر گیاهان نقش اساسی دارد.   

نتیجه‌گیری

یکی از مهم‌ترین نایلون‌های مورداستفاده در صنعت کشاورزی نایلون یو وی است که از آن جهت ساخت سازه گلخانه استفاده می‌کنند. پوشش گلخانه امکان کنترل رطوبت، دما، نور و غیره را برای افراد به وجود می‌آورد و به همین دلیل انتخاب این پوشش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

با استفاده از پوشش یو وی از نفوذ اشعه فرابنفش به درون فضای گلخانه جلوگیری می‌شود که این موضوع درنهایت منجر به بهبود کیفیت محصولات و راندمان تولید می‌گردد. البته در نظر داشته باشید که خرید پوشش یو وی گلخانه با کیفیت و مناسب شرایط آب و هوایی مختلف بسیار مهم می‌باشد و بر حجم تولید محصولات تأثیر بسزایی دارد.

admin
ارسال دیدگاه